Z biblioteki

Literatura facebookowa – Julia Szychowiak „Całe życie z moim ojcem”

Kiedy dorastamy, rozmawiamy o rodzicach – przede wszystkim w gabinetach terapeutów. O tym, czy kochali zbyt mało/ zbyt mocno/ byli obojętni/nieudaczni/ trudni do zniesienia albo tak doskonali, że nie damy rady im dorównać.  Julia Szychowiak jest (chyba) odważniejsza od nas, bo:

  1. rozmawia ze swoim ojcem ( a nie decyduje się na ustawienie Hellingerowskie)
  2. publikuje to na Facebooku
  3. wydaje jako książkę zatytułowaną dość imponująco (kto weźmie ją do ręki, zrozumie ten okolicznik) „Całe życie z moim ojcem”

To próba uchronienia tekstów przed ulotnością typową dla portalu społecznościowego, przecież przetrwają tylko ci, „którzy nie potrafią się zalogować”. Co w takim razie zostaje nam po przeczytaniu książki Szychowiak?

„Całe życie z moim ojcem” dobrze sprawdza się w środkach lokomocji: nie angażuje zbytnio, a jednak daje poczucie małego „wow” – zawiera dowcipne, zaskakujące komentarze, dotyka pełnej czułości relacji, która zostaje zapamiętana w języku. Szychowiak jednak nie idzie na łatwiznę i nie pozwala nam błogo czytać historyjek 1 do 1 – książkę kończy opowieść o ojcu, który kogoś udaje. Może to wszystko nieprawda i niesłusznie polubiłam tego faceta?

 

You Might Also Like