Nowość z księgarskich półek

„Książeczka” Timothy’ego Snydera

„O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku” Snydera to niewielka objętościowo książka. Czyta się ją w jeden wieczór. Dla ludzi mających podstawową wiedzę o historii Europy i świata nie przynosi nowych wiadomości. Jednak trzeba pamiętać o dwóch rzeczach. Snyder przyznaje, iż jego książka powstawała z myślą przede wszystkim o czytelniku amerykańskim, została napisany w grudniu 2016 roku, w atmosferze wzburzonej dyskusji i lęku po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta. Dla polskiego odbiorcy praca Snydera jest ciekawym przypomnieniem kwestii istotnych, opatrzonym interesującymi komentarzami odwołującymi się do historii i bieżącej polityki.

Snyder rozpoczyna swą książkę zdaniem, które warto pamiętać, iż: „Historia się wprawdzie nie powtarza, ale udziela lekcji.” Jest nauczycielką życia – tego uczono mnie w szkole. Jednak nie wszyscy pamiętamy tę lekcję ogólną, nie mówiąc już o szczegółowych wskazaniach wynikających z konkretnych wydarzeń historycznych. Gdy przysłuchuję się debacie publicznej w Polsce, mam często wrażenie, że ludzie nie znają podstawowych faktów, które pozwoliłyby im w ocenie wyjść poza emocje. Dlatego warto odbyć dwadzieścia lekcji ze Snyderem. Poniżej ich tematy:

 1. Nie bądź z góry posłuszny.
 2. Broń instytucji.
 3. Strzeż się państwa jednopartyjnego.
 4. Weź odpowiedzialność za oblicze świata.
 5. Pamiętaj o etyce zawodowej.
 6. Miej się na baczności przed organizacjami paramilitarnymi.
 7. Jeżeli musisz nosić broń, bądź rozważny.
 8. Wyróżniaj się.
 9. Dbaj o język.
 10. Wierz w prawdę.
 11. Bądź dociekliwy.
 12. Nawiązuj kontakt wzrokowy i prowadź niezobowiązujące konwersacje.
 13. Uprawiaj politykę w sensie fizycznym.
 14. Chroń swoje życie prywatne.
 15. Wspieraj słuszne sprawy.
 16. Ucz się od ludzi z innych krajów.
 17. Nasłuchuj niebezpiecznych słów.
 18. Gdy nadejdzie niewyobrażalne, zachowaj spokój.
 19. Bądź patriotą.
 20. Bądź odważny, jak potrafisz.

Nasze życie społeczne, zdaje się przypominać Snyder, jest niepełne, jeśli nie wiemy, nie znamy faktów i nie jesteśmy aktywni. Będę czytać lekcje Snydera z moimi uczniami. Oni będą odpowiadać za kraj, gdy ja będę stara. Zależy mi, żeby zorganizowali go sensownie.

 

You Might Also Like