Z biblioteki

Chcę uciec z tego świata – „Ruiny i zgliszcza”

Nie wiem, czy Polska jest dobrym rynkiem dla zbiorów opowiadań czy nie. Jestem za to pewna, że ja nie należę do miłośniczek krótkich form prozatorskich. A jednak przeczytałam „Ruiny i zgliszcza” Wellsa Towera – nie z zachwytem, ale z podziwem dla kilku rozwiązań  między innymi dla tytułu, oględnie mówiąc niezbyt zachęcającego.

Tower tworzy galerię osobników osobliwych, wielkich przegranych współczesnego świata, funkcjonujących z wielu powodów na marginesach rzeczywistości. Bob jest w trakcie rozwodu, bez pracy. Zajęty renowacją domku letniskowego stryja i próbą odtworzenia akwarium. Matthew i Stephen to bracia: samotny potentat na rynku nieruchomości i muzykoterapeuta, łączy ich oczywista mieszanina niechęci i przywiązania. I mniej oczywiste polowanie. Bohater opowiadania „Ciemną doliną” wiezie samochodem kontuzjowanego męża swej byłej żony – niechęć między bohaterami nas nie zaskakuje, raczej jej ekspresja. Pracownicy i goście wesołego miasteczka stanowią niecodzienny zestaw bohaterów, pokazanych w iście wideoklipowych skrótach w „Na pokaz”. Tower ucieka od snucia refleksji, pokazywania fabuł, w obrębie których bohaterowie mogą pokazać, jak dowiadują się czegoś nowego o sobie. Nie będzie szczęśliwego zakończenia ani przemiany. Jest po prostu zwyczajne życie niczym niewyróżniających się postaci.

To może oczywiście złościć czytelnika – chcielibyśmy poznawać bohaterów intrygujących, zaglądać w zakamarki ich umysłów, dowiadywać się czegoś nowego o ludzkiej naturze. Jeśli macie takie oczekiwania, nie czytajcie „Ruin i zgliszcz”. Już sam tytuł jest po to, byśmy wiedzieli, że nic nie zostało z ulubionego świata. Tu możecie spotkać tylko staruszków uwięzionych w mieszkaniach, dzieci skazane na życie z odrażającymi rodzicami i wojowników bojących się o to, by nie zostać zaatakowanym.

To lektura dla tych, którzy nie boją się utraty złudzeń. Po niej już tylko zgliszcza. No i jeszcze ruiny.

Zdjęcie okładki pochodzi ze strony wydawnictwa Karakter

 

You Might Also Like